Basit 12 volt dc - 220 volt ac 100 watt konvertör

12Volt 'dan 100Watt gücünde 220V AC konvertör devresi. 12 Volt ile şebeke gerilimi ile çalışan cihazları çalıştırma için kullanılır.

Devre otomobil içerisinde 220V AC ile çalışan radyo, müzik seti, küçük televizyon, tıraş makinesi v.b. cihazları çalıştırmak maksadıyla tasarlanmıştır. 220V çıkış gerilimde 100W lık çıkış gücü verebilen devre ile 100W'a kadar olan cihazlar çalıştırılabilir.

Devre, 40Hz..60Hz arası kare dalga üreten transistörlü multivibratör, sürücü katı, güç katı ve çıkış transformatörü olmak üzere üç kısımdan oluşmuştur. Multivibratörün ürettiği iki fazlı sinyal BD139 sürücü transistörlerini sırayla iletime geçirir. Sürücü transistörleri tarafından sürülen 2N3772 güç transitörleri, 12V akü gerilimini transformatörün 12V'luk sargılarında anahtarlar. Bu anahtarlama ile transformatörün çıkışında 220V üretilir. Multivibratörün ürettiği kare dalganın frekansı RV1 ile ayarlanır. Çıkış geriliminin dalga şeklini sinüse benzetmek için, transformatörün çıkış ucları arasına R7-C3 elemanlarından oluşan fıltre devresi kurulmuştur. C3 kondansatörünün kapasitesi arttırıldıkça çıkış dalga şekli sinüse yaklaşır. Güc transistörleri olan Q5 ve Q6 (2N3772 100V 30A) daha fazla çıkış gücü için aynı tip transistörler ile paralel eklenerek kullanılır. Bu güç transistörleri büyük ve ızgaralı bir soğutucuya izalatörler kullanılarak monte edilmelidir. Devrede çıkış sinyalinden girişe doğru geri besleme yoktur. Bu nedenle, yük durumuna göre çıkış gerilimde değişmeler olmaktadır. Devrenin açılıp kapanması, SW1 ile multivibratör katının çalıştırılması ve susturulması şeklinde yapılmaktadır.

transistör bacak bağlantıları0 yorum:

Yorum Gönder